Doświadczenie zawodowe – gdzie i jak je zdobyć?

Doświadczenie zawodowe jest jedną z pierwszych rzeczy, na które pracodawcy zwracają uwagę podczas rekrutacji. Jak je zdobyć w młodym wieku i nie obawiać się pytań o zawodową przeszłość?

Trudne początki
22Nikt nie stanie się wymarzonym pracownikiem tylko ze względu na swoje cechy charakteru i szczere intencje. Doświadczenie w pracy jest niezwykle ważnym czynnikiem, często nawet bardziej istotnym od wykształcenia. Dlaczego? Kompetencje to nie tylko wiedza wyuczona, lecz także umiejętności nabyte. Kwestie takie jak umiejętność pracy w zespole lub pod presją, sama rutyna pracy, czy jej dyscyplina są zdolnościami, które wymagają wyrobienia i nie da się ich posiąść teoretycznie. Fakt podjęcia pracy w kilku miejscach świadczy nie tylko o poważnym podejściu do życia, ale też sugeruje, że kandydat odnajdzie się na podobnym stanowisku, bo już je wcześniej piastował. Na stanowiska kierowniczych, decyzyjnych lub odpowiedzialnych zatrudnia się osoby, które znają się na swoim fachu i nie trzeba ich od początku wdrażać w tajniki pracy. Z tych powodów, najróżniejsze zajęcia podejmują już studenci, aby czas edukacji zaprocentował im czymś więcej niż dyplomem (który, jak wiemy, nie jest już gwarancją zatrudnienia). Praca dla studenta i oferty z nią związane to wciąż rosnąca gałąź wśród wszystkich ogłoszeń rekrutacyjnych. Zazwyczaj nie są to prace wymarzone ani wysoko płatne, lecz pozwalają nabyć pierwsze szlify w drodze do kariery. Dla pracodawcy, który rekrutuje młode osoby, często liczy się sam fakt, że podjęły już zawodową aktywność, niekoniecznie jej rodzaj.

Czego szukać?
Jeśli nie jesteśmy zdeterminowani czynnikami ekonomicznymi i możemy wybrać miejsce pierwszych prac, postawmy na staże lub praktyki w branżach, lub firmach, w których widzielibyśmy się w przyszłości. Pozwoli to na zdobycie tego rodzaju doświadczenia zawodowego, którego pracodawca będzie poszukiwał. Dobrze jest dbać o spójność podejmowanych prac z kierunkiem wykształcenia i sobą nawzajem, lecz w czasach nadprodukcji magistrów na rynku pracy nie jest to już najbardziej istotny czynnik. Każde stanowisko i doświadczenie wnosi coś do wachlarza naszych umiejętności i nigdy nie wiadomo, kiedy okaże się potrzebne.

23

Źródło: http://zysker.pl/artykuly/2016/10/22/doswiadczenie-zawodowe-gdzie-i-jak-je-zdobyc/

O Jan Nowicki 201 artykułów
Jan Nowicki - jestem aktywnym przedsiębiorcą, prowadzę własny biznes oraz gram na Forexie i giełdzie papierów wartościowych. Na co dzień pasjonuję się sportem i rekreacją oraz muzyką pop rockową.