Jak wybrać nazwę dla Twojej domeny

Jak wybrać nazwę dla Twojej domeny

Pierwszą kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę, wybierając nazwę dla Twojej domeny, jest czytelność i zapadający w pamięć charakter. Dobrze dobrana nazwa ułatwi później pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarkach oraz zwiększy jej rozpoznawalność wśród użytkowników. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednią nazwę dla Twojej domeny.

Rozważ związanie nazwy z branżą lub tematyką Twojej strony

Jednym z najważniejszych kroków do wyboru nazwy dla Twojej domeny jest związanie jej z branżą lub tematyką, którą reprezentuje Twoja strona. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep e-commerce ze sprzętem elektronicznym, nazwa taka jak „ElektroShop” będzie lepsza niż ogólna nazwa, która nie mówi nic o tematyce Twojej strony. W ten sposób, zwiążesz nazwę Twojej domeny z tematyką, która wpisuje się w Twoją branżę, i dzięki temu wzbudzisz zainteresowanie u osób zainteresowanych Twoim asortymentem.

Unikaj zbyt skomplikowanych nazw

Kolejnym ważnym aspektem, na który powinieneś zwracać uwagę wybierając nazwę swojej domeny, jest prostota. Nazwa musi być łatwa do zapamiętania, przenoszenia czy dyktowania przez innych użytkowników. Skomplikowane nazwy, które zbytnio się różnią od tematyki strony, są niejednokrotnie trudne do wpisania czy zapamiętania, co ostatecznie skutkuje mniejszą ilością wizyt na Twojej witrynie. Postaw na prostotę i pamiętaj o tym, że im łatwiejsza nazwa do zapamiętania, tym lepiej będzie dla Ciebie i Twoich odwiedzających.

Sprawdź dostępność wybranej nazwy domeny

Ostatecznym etapem jest sprawdzenie dostępności wybranej przez Ciebie nazwy domeny. Musisz upewnić się, że nazwa i jej rozszerzenie (.pl, .com, .net, itd.) nie jest już zajęte przez inną firmę czy osobę prywatną. Można to zrobić, korzystając z wielu narzędzi w internecie, takich jak WHOIS czy domeny.pl. Przed dokonaniem rejestracji wybranej nazwy do twojej domeny warto też sprawdzić inne wersje takiej jak inna konwencja zapisu, inną literę czy cyfrę aby mieć pewność, że masz pełną dostępność do wybranej nazwy.

Podsumowując, wybierając nazwę dla swojej domeny, powinieneś wziąć pod uwagę kilka kwestii, które zostały przedstawione powyżej. Najważniejsze to zapamiętywalność i prostota nazwy, związanie jej z tematyką Twojej strony oraz upewnienie się, że nazwa nie jest już zajęta przez inną firmę lub osobę prywatną. Pamiętaj, że to nazwa Twojej domeny jest wizytówką Twojej strony w internecie, dlatego wybierz ją mądrze i z głową.

O Jan Nowicki 201 artykułów
Jan Nowicki - jestem aktywnym przedsiębiorcą, prowadzę własny biznes oraz gram na Forexie i giełdzie papierów wartościowych. Na co dzień pasjonuję się sportem i rekreacją oraz muzyką pop rockową.