Split Payment

Na czym polega podzielona płatność?

Według przepisów, które mają wejść w życie od lipca 2018 roku, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z metody podzielonej płatności. Na czym polega podzielona płatność? Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że kontrahent może nam zapłacić należność za fakturę, w kwocie netto. Resztę natomiast – a więc kwotę VAT, wpłaca na specjalny rachunek bankowy.

Przepisy te maja na celu przyśpieszyć spływanie podatku vat do budżetu oraz ograniczyć nadużycia.

Nawet jeżeli nie skorzystamy z metody podzielonej płatności, to nie mamy wpływu na to czy nasi kontrahenci z niej nie skorzystają. Dlatego warto już dziś przyjrzeć się nowym przepisom i zobaczyć jak mogą wpłynąć na naszą firmę.

Zalety split payment?

Aby zachęcić przedsiębiorców do kozystania ze split payment, Ministerstwo Finansów przygotowało szereg ułatwień dla korzystających z tej metody.

Firmy korzystające ze split payment, będą mogły skorzystać z tak zwanej szybkiej ścieżki zwrotu podatku VAT. Czyli zwrotu w ciągu 25 dni.

Jeżeli wpłacimy należny podatek przed ustawowym terminem, kwotę możemy pomniejszyć o wartość odsetek liczonych wg stopy referencyjnej NBP.

Przedsiębiorcy którzy skorzystali z metody podzielonej płatności, nie będą objęci sankcjami z ustawy o podatku VAT oraz przepisami o odpowiedzialności solidarnej

Zapraszamy na https://www.hba.hogart.com.pl/split-payment/ . Chętnie odpowiemy też na każde pytanie, które będzie dotyczyło naszych wdrożeń oraz funkcjonalności systemu.

Hogart_Collection-600x400

Audyt przed split payment

Poza zaletami, Split Payment ma też wady. Firma nie będzie mogła dysponować środkami na dodatkowych kontach, co przyczynić się może d zmniejszenia płynności finansowej przedsiębiorstw. Dlatego, przed wdrożeniem u siebie metody podzielonej płatności, warto dokonać analizy finansowej wpływów i wydatków. Tego typu audyt pozwoli przygotować się na wprowadzenie zmian i dopasować odpowiednie mechanizmy, które uchronią firmę przed utratą płynności, zarówno od strony samych przepływów jak i procedur wewnętrznych, które także należy dostosować w celu wprowadzenia zmian w obsłudze programów księgowych, czy modułów obsługi bankowości elektronicznej.

O Hogart

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem, zajmujemy się przede wszystkim dostarczaniem takich rozwiązań programistycznych, które znajdują świetne zastosowanie w obszarach, za które odpowiadają w firmach działy księgowe oraz finansowe. Dostarczamy i wdrażamy rozwiązania światowych liderów IT, wykonujemy też samodzielnie programy oraz programy pisane na zamówienie. Bogaty wachlarz praktycznych narzędzi oraz doskonała znajomość polskiej specyfiki prowadzenia firm, pozwala nam wypracowywać i dostarczać bardzo konkretne elementy, których obecność służy usprawnianiu wielu kluczowych aspektów działalność firm.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie – https://www.hba.hogart.com.pl/

 

O Jan Nowicki 201 artykułów
Jan Nowicki - jestem aktywnym przedsiębiorcą, prowadzę własny biznes oraz gram na Forexie i giełdzie papierów wartościowych. Na co dzień pasjonuję się sportem i rekreacją oraz muzyką pop rockową.