Złoto a inne sposoby inwestowania

Jedną z najbardziej doświadczonych w zakresie obrotu złotem instytucji w Polsce jest https://www.opokatfi.pl. To firma, która zasłynęła świetnymi wynikami nie tylko w latach hossy, ale również podczas finansowego kryzysu. Co właściwie czyni inwestycję w złoto opłacalną i czym lokowanie oszczędności w tym metalu różni się od zakupu akcji czy jednostek funduszów inwestycyjnych?

Inwestowanie w złoto to przede wszystkim doskonałe zabezpieczenie przed sytuacjami kryzysowymi. Wszyscy pamiętamy doskonale co działo się pod koniec pierwszej dekady dwudziestego pierwszego wieku – gwałtowne załamanie rynku sprawiło, że ceny akcji zaczęły lecieć w dół na łeb na szyję powodując niewiarygodną liczbę bankructw i prowadząc do globalnego gospodarczego przestoju. Ceny złota w tym czasie rosły odwrotnie proporcjonalnie do wartości aktywów giełdowych. Jak to możliwe?

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że za kryzys finansowy odpowiedzialni są spekulanci. Cenę praktycznie każdego finansowego instrumentu można obniżyć gwałtownie zwiększając jego podaż. Ważną rolę odegrali tu inwestorzy stosujący tzw. krótką sprzedaż, czyli strategię polegającą na obracaniu aktywami, do których de facto nie ma się prawa własności. Krótka sprzedaż pozwala zarabiać nie tylko na giełdowych wzrostach, ale również na spadkach, zwłaszcza wtedy, gdy na spadki nie gra nikt inny.

Złoto, szczególnie złoto fizyczne jest na takie działania w stu procentach odporne. Jego podaż wynika w prostej linii z tego, ile akurat cennego kruszcu znajduje się na rynku. Nie można jej gwałtownie zwiększyć, bo w tym celu trzeba by było zwiększyć wydajność hut i kopalń, co po prostu nie jest możliwe. Oprócz złota fizycznego istnieje jeszcze złoto inwestycyjne, czyli po prostu certyfikaty własności złota. Fundusze takie jak Opoka TFI nie mają w Polsce prawa obracać złotem fizycznym, lokują więc środki w złoto inwestycyjne (https://www.opokatfi.pl/aktualnosc/zloto-inwestycyjne-czym-jest-gdzie-je-kupic-i-jak-w-nie-inwestowac) jak najbardziej zbliżone do fizycznego, a więc jak najbardziej odporne na spekulacje. Z jakim skutkiem?

Aby odpowiedzieć na to pytanie wystarczy zajrzeć do wyników finansowych firmy z kilku, nawet kilkunastu ostatnich lat. Zatrudnieni w Opoka TFI specjaliści byli w stanie przewidzieć nawet największe tąpnięcia na rynku i adekwatnie zareagować – klienci Opoki zyskiwali nawet wtedy, gdy tracili wszyscy inni. Opoka TFI ze względu na doświadczenie i kompetencje stanowi wybór, który gwarantuje bezpieczeństwo w latach chudych i ogromne zyski w latach tłustych, również dla tych klientów, którzy inwestycje w złoto przedkładają ponad granie na giełdzie.

O Jan Nowicki 201 artykułów
Jan Nowicki - jestem aktywnym przedsiębiorcą, prowadzę własny biznes oraz gram na Forexie i giełdzie papierów wartościowych. Na co dzień pasjonuję się sportem i rekreacją oraz muzyką pop rockową.